Araç Bakımı

Kamyon Fren Ayarı Nasıl Yapılır?

Aracınızın fren ayarına ihtiyacı olduğunu anlamak için tamirci olmanıza gerek yoktur. Fren ayarının bozulduğuna dair birçok işaret vardır ve çoğu sürücü bu işaretleri kolaylıkla anlamaktadır. Diğer yandan fren sistemi daha güvenli bir sürüş için hayati parçalar arasında yer almaktadır. Kamyonlarda fren ayarının belirli aralıklarda yapılması için trafik ve sürücü güvenliği için önemlidir. Ancak öncesinde fren ayarının gerekli olduğunu gösteren bir dizi işaretten bahsedeceğiz:

Fren balataları, yıprandığında cızırtılı bir ses ortaya çıkmaktadır. Bu küçük gösterge, fren balatasının gerçekten tehlikeli bir seviyeye kadar aşınmasından önce sürücünün problemi anlamasını sağlar. Fren pedalına her bastığınızda bu sesi duymaya başlıyorsanız fren ayarının yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz. Fren balatalarınızı değiştirmezseniz, fren kullanılmasa bile gürültü ortaya çıkabilir.

Fren hidroliği, pedala uygulanan kuvveti basınca dönüştürmektedir. Düşük bir fren hidroliği seviyesi, bir sızıntı olduğu veya frenlerinizin aşınmış olduğu anlamına gelebilir, bu da aracınızın fren bakımının yapılmasının gerekli olduğunu gösterir. Fren hidroliği doğru seviyede olsa bile, genellikle her iki yılda bir değiştirilmelidir. Sıvı değiştirilmezse, fren sisteminde pas veya korozyona neden olabilir.

Frenlerinizde bir şeylerin ters gittiğini gösteren çok fazla işaret vardır. Aracın direksiyonu, fren yaparken titriyorsa veya araç normalin üzerinde bir sürede durabiliyorsa fren ayarlarında bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz.

Kamyon Fren Ayarı

Fren sistemi, ayrı ayrı tamir edilebilen birkaç farklı parçadan oluşur. Bu nedenle gerekli ayarlamayı yapmak için öncelikle frenin durumuna bakılmalı ve ayar gerektiren parçaların hangileri olduğu gözlemlenmelidir. Eğer fren sistemi tamamen hasar görmüşse tamir edilmesi mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda fren sistemi değiştirilmelidir. Diğer yandan fren hidroliği seviyesinde bir azalma varsa fren hidroliği tamamlanarak kolaylıkla çözümlenebilmekte ve fren ayarı yapılmaktadır.

Bunları da beğenebilirsiniz