Araç Bakımı

Kamyon Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Kamyon kullanmak ve yük taşıyabilmek için ticari araçların belirli belgelere sahip olması gerekmektedir. Bu belgelerin başında elbette kamyon kullanmak için gerekli olan C sınıfı ehliyet gelmektedir ancak sadece ehliyet alınarak ticari araç kullanılamaz. Kamyon kullanmak için ayrıca sürücülerin K yetki belgesi, SRC belgesi ve psikoteknik raporuna ihtiyaçları vardır.

K Yetki Belgesi Nedir – Nasıl Alınır?

K yetki belgesi yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak olan kişilere verilmektedir. Araç ruhsatında kamyon ya da kamyonet olarak tanımlanan ticari araçların taşıma yapabilmesi için K yetki belgesi alması zorunludur. Eğer kişi kendi yükünü taşıyacaksa K2 yetki belgesi, nakliye yapacaksa K1 yetki belgesi almalıdır. Gerçek kişiler son yapılan düzenlemeyle E-devlet üzerinden K yetki belgesine başvurabilirken, tüzel kişiler K yetki belgesi almak için bağlı bulunulan Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası veya Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine başvurulabilir.. Buna göre K yetki belgesi almak için güncel 2019 fiyatlandırması şu şekildedir:

  • Kamyon, çekici ve kurtarıcı: 12.373 TL
  • Kamyonet: 3.093 TL
  • Taşıt kartı: 371 TL

K yetki belgesi olmadan yük taşıyan kişiler cezai işlemlere tabi tutulacağından, kamyon kullanmak için mutlaka K yetki belgesi alınmalıdır.

SRC Belgesi Nedir – Nasıl Alınır?

SRC belgesi taşımacılık yapan tüm sürücülerin alması gereken bir mesleki yeterlilik belgesidir. 2016 yılında yayınlanan yeni yönetmelikle beraber SRC belgesi alabilmek için 62 olan yaş sınırı üst limiti 66 yaşından gün almamak olarak değiştirilmiştir. Aynı zamanda 2003 yılından önce ehliyet almış olan herkes, eğitim ve sınavsız SRC belgesi alabilmektedir.

Kamyon kullanmak ve yük taşımacılığı yapmak için sürücülerin alması gereken SRC belgesi türü yurt içinde mi yoksa yurtdışında mı taşımacılık yapacağına göre değişmektedir. SRC 4 belgesi sadece yurtiçi için gerekliyken, SRC 3 belgesi hem yurtiçi hem yurtdışı yük taşımacılığı için zorunludur. SRC 3 belgesi alabilmek için sürücülerin 41 saatlik eğitim alması ve sonrasında yazılı sınava girmesi gerekmektedir.

Psikoteknik Raporu – Nedir Nasıl Alınır?

Psikoteknik raporu kişilerin bedensel ve ruhsal olarak sürücülük yapmalarına engel olmadığını belirlemek için verilmektedir. Özellikle kamyon gibi yüksek sürücülük performansı gerektiren ağır vasıta araç kullanımı için bu belge oldukça önemlidir. Psikoteknik raporu alabilmek için sürücülerin psikolog ve simülatör eşliğinde 1 saatlik teste girmeleri gerekmektedir. Rapor Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan kurumlardan alınabilmektedir.

Yetki Belgelerinin Geçerlilik Süresi

Kamyon kullanmak için alınan yetki belgelerinin kullanım süresi 5 yıldır. 5 yılın sonunda sürücülerin belgelerini yenilemek için başvuru yapması gerekmektedir. Süresi geçen belgelerin yenilenmemesi durumunda Sağlık Bakanlığı’nca otomatik olarak iptal edildiği bilinmelidir. Eğer sürücüler zamanından önce belge yenilemek için başvuru yaparsa yetki belgesi harcına %95 oranında indirim uygulanır.

Bunları da beğenebilirsiniz