Lastik Hakkında Her Şey

Kamyon Lastik Ebatları

Kamyon lastikleri, teknolojinin ilerlemesiyle birçok özellik kazanmıştır. Yolculuğun en konforlu şekilde sağlanması için yıllar içinde eklenen yeni özellikleriyle artık kamyon lastikleri sorunları ortadan kaldıracak şekilde üretilmektedir. Bunun yanında doğru kamyon için doğru ebatlara sahip lastik seçiminde bulunmak da araç sahibinin en önem vermesi gereken şeylerden biridir. Seçiminizi yaparken en iyi verimi almak için kamyon lastiklerinin ne gibi standartlara göre sınıflandırıldığını öğrenmeniz gerekir.

Yanak Yazıları Ne anlama Geliyor?

Lastiklerin yanak kısmı zemin ile doğrudan temas etmeyen yan kısımlarına denir. Lastiklerin her iki yanağında da kısa kodlar halinde bilgileri yazılıdır. Bu bilgiler lastiğin ebatlarını içerir. Örneğin; 186/59 R 13 81 H şeklindeki bir kodlama kesit genişliği, kesit oranı yani basıklık, radyal yapı, Jant Çapı (İnç şeklinde) yük endeksi ve hız sembolü içerir.

Doğru Lastik Ebatına Nasıl Karar Verilir?

Aracınızın için en uygun lastikler aslında fabrika üretiminden gelen orijinal tekerlekleridir. Fakat yine de kullanım şartlarınızı düşünerek farklı seçimler yapmanız da mümkün. Aracınızı kullanacağınızın yolun uzunluğunu ve durumunu göz önünde bulundurarak en uygun lastikleri seçmek gerekir. Lastiğin boyutları yolculuğunuzu doğrudan etkileyecektir. Örneğin geniş yüzeyli bir lastiğin yolu tutuşu daha fazla olur. Bu durum bazı yolculuklarda avantaj sağlayabilir. Örneğin kışın ya da bozuk yollarda yapılan yolculuklar için yol tutuşunun arttırılması mantıklıdır. Ancak yolun daha temiz ve düzgün olduğu bir rotada gereğinden fazla geniş tekerlekler hız kaybına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Lastik Kesit Genişliği

Lastiğinizin janta monte edilmiş durumunda, hava basıncının standartlara uygun ayarlandığı ve araç üzerinde yük olmadığı zamanda yanaklar arasındaki düz doğrultu mesafesine lastik kesit genişliği denir.

Basıklık Oranı

Bu değer temelde yanak yüksekliğini gösterir. Basıklık oranını hesaplamak için kesit genişliğinin net ve brüt değerleri yüzdesel olarak kıyaslanır. Lastik yüksekliğini hesaplamak için kullanmak istediğinizde ise bu değeri iki katına çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Jant Çapı

Lastiğinizi seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da jant çapıdır. Jant çapları standart olarak inç şeklinde hesaplanmaktadır. 1 inç 2.54 cm’ye eşittir.

Bunları da beğenebilirsiniz