Araç Bakımı

Kamyon Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı, araç mekaniği ile alakalı bir ayardır ve herhangi bir çevresel veya fiziksel durum nedeniyle rot ayarları bozulabilmektedir. Özellikle ağır vasıta araçlardan olan kamyonlarda rot ayarları genellikle bir çukura hızla girilmesi sonrasında bozulmaktadır. Aracın trafikte güvenli bir şekilde yol alabilmesi, yürüyen aksamın ve lastiklerin daha uzun süre sağlıklı kullanımıiçin mutlaka rot ayarının belirlenen düzeylerde olması gerekir.

Kamyonlarda rot ayarı önem arz etmektedir. Araç ne kadar güvenli ve yeni olsa da lastikler üzerinde yol alır ve rot ayarının bozulması araç mekaniğinde bir problem olduğunu gösterir. Bu nedenle genelde düzenli aralıklarla rot ayarının yapılması gerekse de, eğer aracınızla hareket halindeyken direksiyonu gevşettiğinizde araç kendiliğinden bir yöne doğru yöneliyorsa mutlaka bir servise başvurmanız gerekir.

Rot Ayarının Bozulduğunu Gösteren İşaretler

Rot ayarı bozulmuşsa aracınız bazı işaretlerle sizin bir terslik olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Kamyonlarda rot ayarının bozulduğuna dair bazı işaretler şu şekildedir:

  • Düz yolda seyir halindeyken direksiyonu gevşettiğinizde aracınız sağa veya sola çekebilir.
  • Özellikle virajlarda olmak üzere sürüş sırasında savrulma hissi ortaya çıkabilir.
  • Dönüşlerde ön takımdan veya ön tekerleklerden ses gelebilir.
  • Lastiklerin sırt deseni, düzensiz bir biçimde ortadan, iç veya dış kısımdan silinebilir.

Yukarıdaki işaretler kamyonunuzun rot ayarının bozulduğuna işaret etmektedir. Bu belirtileri gördüğünüz anda yetkili bir servise başvurarak rot ayarınızı yaptırmanız önemlidir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı mutlaka araç servislerinde uzman kişilerce yapılmalıdır. Rot ayarı yapılırken izlenen adımlar şu şekildedir:

  • Araç lastiklerinin basınç ayarlarına bakılır ve basınç değerleri olması gerektiği gibi değilse ayarlama yapılır.
  • Rot ayarını yapan makine kamyona bağlanarak aracın marka ve modeline göre ölçüm yapılır.
  • Makinenin ölçümüne göre çıkan değere bakılır ve rot ayarı bozulmuşsa değer olması gereken düzeye ayarlanır.
  • Yapılan rot ayarının ardından hidrolik direksiyon ayarlaması yapılarak, direksiyonun düz bir şekilde durması sağlanır.
  • Kamyon rot ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunmaktadır. Öncelikle ayar için kullanılacak makinenin kalibre ve aracınıza uygun olup olmadığını sormanız gerekir.

Bunları da beğenebilirsiniz