Yönetmelikler

Kanada ve Amerika’da Tır Şoförü Nasıl Olunur?

ABD’de kamyon şoförü olarak çalışmayı umut ediyorsanız, başvurabileceğiniz en doğru vize türü H-2B vizesidir.

Amerika’da tır şoförü olabilmek için öncelikle bir ağır vasıta ehliyetine ihtiyacınız olacak. Birçok şirket, Motorlu Araçlar Dairesi’nden (DMV) alabileceğiniz ve işvereninizin size hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapacağı bir ticari ehliyete (CDL) sahip olmanızı isteyecektir. Bu ehliyeti almak istiyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok kamyon taşımacılığı okulu, CDL için eğitim sunmaktadır. Bir tır şoförü için asgari yaş 18’dir. Eğer işiniz eyalet sınırlarını geçmenizi gerektiriyorsa bu sınır 21’e çıkıyor. Ayrıca, kendi ülkenizde iş deneyimine sahip olmanız sizin için oldukça avantaj sağlayacak bir özelliktir ve temiz bir sürüş kaydı tercih sebebi olmanızda idealdir. 

H-2B vizesiyle çalışacak olan sürücüler için geçici bir çalışma sertifikası ve şartlarını karşılamanız gereken Form I-129’un başarılı bir şekilde sunulması ve onaylanması dahil olmak üzere, gerekli evrakları size sağlayacak olan bir işverenden uygun bir iş teklifi alın. Bir iş teklifi ve size sponsor olacak bir işveren olmadan yukarıda bahsedilen vize başvurusunda bulunamazsınız. 

USCIS (ABD Vatandaşı ve Göçmenlik Hizmetleri), potansiyel işvereninizin ayrıca işin geçici olacağını (12 aydan az) doğrulaması, mevcut ABD’li işçi eksikliğini kanıtlaması ve alanınızdaki deneyiminizi doğrulanması gerektiğini belirtir. İşin ayrıca, şirketin bulunduğu kamyon şoförleri ile aranızda olumsuz bir ayrıma sebep olmayacak şekilde geçerli ücrete eşit bir ödeme teklif etmesi gerekir. 

29 Nisan 2015’te, işçi korumalarını artırma amacıyla H-2B vizeleri hakkında ciddi değişiklikler yapıldı, bu nedenle iş tekliflerinin bu yeni gereksinimleri içerdiğinden ve karşıladığından emin olmanız önem arz eder. 

Son olarak; USCIS’e göre, potansiyel işvereniniz üzerine düşeni yaptıktan sonra, yurtdışındaki bir ABD Büyükelçiliği ya da Konsolosluğunda ABD Dışişleri Bakanlığı’na (DOS) vize veya kabul başvurusunda bulunmanız gerekir.

Kanada’da Tır Şoförü Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanada’daki kamyon şoförlerinin ortalama yaşı 48. Bu durum, yabancılardan oluşan daha genç bir nüfusun, Kanada’daki işgücü yaşlanmaya devam ederken başlayacakları kariyerlerinde önlerinde oldukça uzun bir sürenin olduğu anlamına geliyor.

Kanada’da tır şoförü olmak için başvurmadan önce, iyice araştırıp farklı programlar hakkında bilgi sahibi olduğunuzde göç sürecinin göründüğünden daha basit olduğunu fark edeceksiniz. Geçerli bir ehliyet, temiz bir sürücü ve sicil kaydı en başta ihtiyaç duyacağınız belgeler. Ayrıca başvuru yapmadan öne-ce tıbbi bir muayeneden geçmeniz, Kanada’da geçerli yasalara göre sürüş eğitimi almanız ve yazılı bir sınavdan geçmeniz gerekecek.

Kanada’da iş arayan çoğu kamyon ve tır şoförü, Kanadalı bir işveren için çalışmaya başlamak için ülkeye erişimlerini sağlayan Geçici Yabancı İşçi Programına girerek başlar. Bunun için başvururken, dikkate alınması için yukarıdaki tüm gereksinimlerin yerine getirilmiş veya devam etmekte olması gerekir. İşveren, bu adımları tamamlamanız halinde size bir teklif sunacak ve bu teklifi kabul ettiğiniz anda, Geçici Yabancı İşçi Programına başvurabilrisiniz. Göçü hızlı şekilde tamamlamak (6 ay içinde) amacıyla, Ekspres Giriş sistemi için bir profil oluşturmanız gerekir.

Bu geçici sürede Kanadalı bir işveren için çalışmadan önce veya çalışırken, Kanada’daki belirli bir eyalete “İlgi Beyanı” ile çevrimiçi olarak başvurabilirsiniz. 

Kriterleri karşılarsanız, eyalet sizi eyalet adaylığı için İl Aday Programı kapsamındaki bir programa başvurmaya davet edecektir. Yukarıdaki süreçlerden geçtikten ve seçilen il için kriterleri karşıladıktan sonra, il sizi ikamet için değerlendirilmek üzere aday gösterecek. Aday gösterilmeniz, profilinizin Kapsamlı Sıralama Sistemi puanı altındaki sıralamanıza 600 puan ekler. Bu puanlar, Ekspres Giriş sisteminin havuzundaki diğer başvuru sahiplerine göre daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur ve bir sonraki başarılı başvuru sahipleri ile değerlendirmeye alınma şansınızı artırır.

Bunları da beğenebilirsiniz