Araç Bakımı

Polen Filtresi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Araçların polen filtresi hem şoförler hem de araç içindeki diğer herkes için oldukça önemli bir parçadır. Aracın içerisine havanın toz ve partiküllerinden arınarak girmesini sağlayan polen filtresi araçların klima sistemine dahildir. Filtreyi en verimli şekilde kullanmak için bakımına dair gerekli bilgileri öğrenmek ve kullanmak önemlidir. 

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi, kabin filtresi ya da klima filtresi olarak da bilinmektedir. En basit tabiriyle, otomobilin içerisinde dışarıdan toz girmemesi için geliştirilmiş bir parçadır. Klima sisteminin içerisinde yer alır ve böylelikle, bu sistemden aracın içerisine giren hava için bir süzgeç görevi görür. Polen alerjisi, astım yada nefes ile ilgili başka problemi olan birisinin araç kullanımının tehlikeli bir hal almaması üzerine tasarlanmış bu filtre, aracın içerisindeki kişilerin soluduğu havayı mümkün olduğu kadar kaliteli bir hale getirmektedir. Çalışma prensibi de hem basit hem etkili olan polen filtresi, klimayla beraber aracın içerisine tozların ve partiküllerin girmesini engeller.   

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresinin sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Özellikle alerjik reaksiyonlara sahip sürücüler için tozlar büyük bir sıkıntı yaratmaktadır. Bu nedenle tozların aracın içerisine girmesini engellemesi sağlık açısından avantaj sağlar. Havanın kalitesinin artması aracın içerisindeki tüm kişilere kaliteli bir yolculuk deneyimi yaşatmaktadır. Özellikle kalabalık şehirlerde araç kullanan sürücüler için hava kirliliğinin etkileri gözle görülebilir bir noktadadır. Ayrıca araç içerisinde uzun süreler kalmak durumunda olan meslek grupları için de önemi büyüktür. Bu nedenle bu kirliliğin etkilerinden mümkün olduğunca kaçınmak için polen filtresi  bakımı aksatılmamalıdır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Polen filtresinin değişimi ve bakımı hususunda dikkatli olmak aracın içerisindeki havanın kalitesi açısından çok önemlidir. Solunum konusunda sıkıntı yaşamamak için gerekli olan bu bakımla alakalı hususlar şunlardır:

  • Polen filtrelerinin yılda bir kere ya da araç her 25 bin kilometre yol yaptığında değiştirilmesi gereklidir. 
  • Özellikle devamlı kullanımda olan araçların polen filtresi normal süreden daha erken ömrünü tamamlayabilir. 
  • Araç kullanırken sürekli ısıtıcı ve klima çalışır durumda olduğunda da polen filtresinin daha erken değiştirilmesi gerekebilir.
  • Sürücülerin araç kullanırken içerisinde bulunduğu iklim ve hava durumu da polen filtresini etkilemektedir. Bu nedenle ağaçların fazla olduğu, toz ya da polenlerin fazla olduğu alanlarda filtrenin değişim süresi daha kısadır.
  • Bunların dışında senelik bakımın yapılması için en uygun zaman yaz bitimi olarak kabul edilmektedir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Değişimi geciktirilen filtreler, astımı olan sürücüler, alerjisi olanlar ya da bebek ve çocuklar için ciddi bir sorun haline gelebilir. Düzenli olarak kontrolü sağlanamayan filtreler, araç içerisindeki havanın kalitesini fazlasıyla düşüreceği için farklı sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle uzun süre yolculuk yapmak zorunda kalan kamyon ve tır şoförleri gibi zamanının çoğunu araç içerisinde geçirenler kirli havaya maruz kalmakla eşdeğer problemler yaşayabilirler. Polen filtresinin değişimi şu şekilde yapılır;

  • Polen filtreleri genellikle otomobillerin torpido gözünün arka kısmında bulunur.
  • Filtrenin değişimi için ilk adım, torpido gözünün çıkarılmasıdır. Böylece filtreye ulaşılabilir.
  • Polen filtreleri çıkarıldıktan sonra temizlenip yeniden kullanıma uygundur ancak bunun yerine direkt olarak değiştirilmesi önerilir.
  • Filtre yerinden çıkarıldıktan sonra, yeni polen filtresi aynı yerine takılır ve işlem böylelikle tamamlanır.
  • Çok basit bir işlem olsa da en verimli çözüm için uzman bir kadrodan yardım almakta fayda vardır. 

Kendimiz ve sevdiklerimizin sağlığı ve yol güvenliği için araç bakımımız esnasında polen filtrelerini de göz ardı etmemekte fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsiniz