Yönetmelikler

Tır Şöförü Ne Kadar Kazanır? Tır Şoförü Maaşları 2022

Tır şoförü olarak çalışırken, bir firmaya bağlı olarak çalışmanızla ve serbest şekilde freelance işler tercih etmeniz aranızda ücret farklılıkları olacaktır. Bir firma çalışanı olarak tır şoförlüğü yapmanız halinde düzenli bir maaşınız olur. Serbest çalışan olarak tır şoförlüğü yapmanız durumunda ise yaptığınız işler karşılığında ücret alırsınız. 

Zorlu bir meslek olmasına rağmen tır şoförlüğü, zaman geçse de popülaritesini kaybetmeyen ve talibi fazla olan bir meslek dalıdır. Özellikle yurt dışı imkanına sahip olmasından dolayı iş arayanların sıklıkla incelediği ve takibe aldığı bir meslek grubudur. Tır şoförü olabilmek için temiz bir sicil kaydına sahip olmanız, geçerli bir sağlık raporunuzun olması, en az ilkokul mezunu olmanız ve 21 yaşından büyük olmanız gerekiyor. 

Tır Şoförlüğü Maaşları Ne Kadar?

Tır şoförlerinin maaşları, çoğu meslek grubunda olduğu gibi geniş bir skalaya sahip ve birçok özelliğe bağlı olarak şirketten şirkete, görevden göreve değişir. Yurt içinde ya da uluslararası tır şoförlüğü yapmanıza bağlı olarak maaşınız değişkenlik gösterecektir. Bu faktörün yanı sıra, taşıdığınız yük türü, ağırlığı, hangi şehre ya da ülkeye teslimat yapacağınız da alacağınız maaşı etkileyen başlıca faktörlerdendir. 

Tır şoförleri, yolculuklarında maaşlarının yanına ek olarak yol harcırahı denilen bir ücret de alırlar. Yol masrafları için şirket tarafından verilen bu miktar, bazı şirketler tarafından topluca verilir bazıları da günlük olarak vermeyi tercih eder.

Türkiye’de bir firmada tır şoförü olarak çalışırsanız, alacağınız maaş değişkenlik göstermekle beraber asgari ücret olan 4250’den başlayarak 15 bin liraya kadar çıkabilir. Ortalama tır şoförü maaşlarının ise 5 ve 7 bin arasında değiştiğini söylemek mümkün.

Yol harcırahı olarak adlandırılan ücret de mesafeye bağlı olarak 8 – 9 bin liraya kadar verilmektedir.

Yurt dışında tır şoförlüğü yapmak isteyenlerin sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla olan bu dönemde, diğer ülkelerin tır şoförü maaşlarını incelemek gerekirse, ortalama olarak:

  • USA: 66 bin dolar
  • Birleşik Krallık: 45 bin euro
  • Avustralya: 61 bin dolar
  • Kanada: 49 bin Kanada doları
  • Almanya: 43 bin euro

Bunları da beğenebilirsiniz