Lastik Hakkında Her Şey

Yakıt Tasarrufu için Lastik Seçimi Nasıl Yapılır?

Yakıt tasarrufu için lastik seçimi önemli kriterlerden biridir. 1 Kasım 2012 itibariyle Avrupa Birliği ile aynı anda ülkemizde Lastik Etiketleme Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu yönetmelikle beraber lastik etiketlerinde yakıt verimliliği (dönme direnci) ve daha farklı birçok konuda çeşitli bilgilere yer verilmesi zorunlu hale geldi. Lastik etiketinde yer alan A sınıfı lastikler en iyi yakıt tasarrufunu sağlar. A sınıfı lastiklerden G sınıfı lastiklere doğru gidildikçe yakıt tüketimi artar. Lastik Etiketleme Yönetmeliği hakkında kapsamlı bilgi almak için buradan yazımıza ulaşabilirsiniz.

Lastik Etiketleme yönetmeliğine ek olarak yakıt tasarrufu için lastik seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Büyük lastikler daha ağır oldukları için yakıt tasarrufunuzu azaltırken, daha küçük lastikler yakıt verimliliğini artırır. Ayrıca büyük lastikler küçük lastiklere göre daha yüksek yuvarlanma direncine sahiptir, bu da onları yuvarlamak için daha fazla yakıt gerektirdiği anlamına gelir. Ancak yüksek hızlarda çok fazla otoyol kullanıyorsanız, daha büyük lastiklere sahip olmak aracınızın yakıt verimliliğini arttırmaya yardımcı olabilir.

Lastiklerin basıncı yakıt tasarrufu için bir diğer önemli noktadır. Düşük hava basıncına sahip lastikler daha fazla yakıt tüketir. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerinizin basıncını ölçtürmelisiniz.

Aracınızın jant tipi yakıt tasarrufunu etkileyebilir. Jantların çoğu çelikten yapılır, ancak aracınızın ağırlığına bağlı olarak daha hafif bir alaşım jant tercih edebilirsiniz. Bu aracınızın ağırlığını azaltabilir ve böylece aracınızın direncini azaltarak daha az yakıt tüketimi sağlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz