Yolculuk Rehberi

Aracın Takip Mesafesi: Şehir İçi & Şehir Dışı Nasıl Olmalı?

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 25 milyona yaklaşmıştır. Artan araç sayısına bağlı olarak trafik kazalarını önlemek ve güvenli sürüş yapmak için araç takip mesafesi daha da önem kazanmıştır. Araç takip mesafesinin doğru ayarlanmasına ve hız sınırının aşılmamasına tüm sürücüler tarafından dikkat edilmelidir.

Araç Takip Mesafesi Nedir?

Araç takip mesafesi, arka arkaya giden ve seyir halinde bulunan iki araç arasında bulunması gereken zorunlu mesafedir. Trafik kazalarının önlemesi için araç takip mesafesi korunmalıdır. Ani fren yapılan durumlarda araç takip mesafesi kazaları önlemektedir.

Araç Takip Mesafesi Nasıl Ayarlanır? Ne Kadar Olmalıdır?

Araç takip mesafesini belirlemek için tek kriter hız değildir. Hava durumu, araç cinsi ve yük durumu gibi kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır. Araç takip mesafesi basit olarak önde giden aracın hızının yarısı metre olarak ifade edebilir. Örneğin, öndeki araç 100 km hızla gidiyorsa arkadaki araç için takip mesafesi 50 metre olmalıdır. Araç takip mesafesini hesaplamak ve belirlemek için kullanılabilecek bir diğer alternatif yöntem ise kenar taşlarıdır. Düz yollarda kenar taşları 50 metre ara ile dizilmiştir. Öndeki seyir halindeki araçla olan mesafe kenar taşlarına dikkat edilerek hesaplanabilir.

2022 Araç Takip Mesafesine Uymama Cezası

Araç takip mesafesine uymayan sürücüler için cezai yaptırım bulunmaktadır. 2021 yılında 144 TL olan araç takip mesafesi cezası 2022 yılında 196 TL’ye yükselmiştir.

Bunları da beğenebilirsiniz