Yolculuk Rehberi

Avrupa Ülkelerindeki Otoban Ücretleri

Araç ile Avrupa ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin bilmesi gereken konulardan biri de otoban ücretleridir. Avrupa ülkelerindeki otoban ücretleri, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Örneğin Almanya’da otomobiller bazı köprü ve tüneller hariç herhangi bir otoban ücreti ödemezken Avusturya’da tüm otoban ve tünellerde ücret ödemek zorunludur. Bu nedenle özellikle Avrupa rotasında yola çıkarken geçiş yapacağınız ülkelerin otoban ücretleri hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bazı ülkelerin otoyol geçiş ücretleri pahalı olabilmektedir. Tasarruf edilebilecek otoyolların belirlenmesi için de seyahate çıkmadan önce mutlaka otoban ücretleri araştırılmalıdır.

Avrupa Ülkelerindeki Otoban Ücretleri Neye Göre Belirleniyor?

Avrupa ülkelerindeki otoban ücretleri araç ile yapacağınız mesafeye göre belirlenmektedir. Nasıl ki ülkemizde eskiden olduğu gibi otoban yolunu kullanırken otoban ücreti için girişte bilet alınıyor ve çıkışta bu biletle birlikte ödeme yapılıyor ise aynı sistem Avrupa için de geçerlidir. Otoban ücreti ödenirken hangi ülkede olduğunuz fark etmeksizin gidilen mesafe kadar ödeme yapılmaktadır. Avrupa’da bu ödemeye “Viynet Ücreti” denmektedir.

Avrupa’daki bazı ülkelerde otoban ücreti alınmazken bazı ülkelerde ise bir tek otoban kullanımında değil, tünel ve köprü kullanımlarında da ücret alınmaktadır. Otoban ücretleri her yıl değişmektedir. Bu ücreti öderken yol etiketine ve bandrole dikkat edilmesi gerekir. Etiketin ya da bandrolün yanlış olması durumunda ekstra ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durum yaşanmaması adına, otobana giriş yaparken aldığınız bilete dikkat etmelisiniz.

Avrupa Ülkelerindeki Otoban Ücretleri Ne Kadar?

Avrupa ülkelerindeki otoban ücretleri ülkeye göre değişmektedir. Genellikle araç ağırlığına, gidilen mesafeye ya da kullanım süresine göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Bazı ülkelerde online ödeme geçerliyken bazı ülkelerde otoban geçiş bölümünden bilet alınması gerekir. 2023 Avrupa ülkeleri otoban ücretleri aşağıdaki listede yer almaktadır: 

 1. Avrupa’nın en kaliteli otoyollarına sahip olan Almanya’da tüm otobanlar özel araçlar için ücretsizdir, ancak kamyon ve tırlar ücret ödemek zorundadır. Ayrıca bazı köprü ve tüneller de ücretli olarak kullanılmaktadır.
 2. Avusturya’da otoban ücretleri 10 günlük, 2 aylık ya da bir senelik olarak alınmaktadır. 2022 yılı için Avusturya otoban ücretleri motosiklet için sırası ile 5,60 €, 14,10 € ve 37,20 €’dur. Araba için 9,60 €, 28,20 € ve 93,80 €’dur. 
 3. Çek Cumhuriyeti’nde de 10 günlük, 2 aylık ya da bir senelik olarak alınmaktadır. Ücretler sırası ile 310 Kč, 440 Kč ve 1500 Kč’dir. 
 4. Karadağ’da tüm otobanlar ücretsizdir. 
 5. Macaristan’daki otoban ücreti, araç kilosuna göre değişmektedir. En düşük ücret 1,530 HUF ve en yüksek ücret de 44,660 HUF olarak yer alır. 
 6. Makedonya’daki otoban ücretleri 1,5 € ile 3,5 € arasında değişmektedir. 
 7. Polonya’da bazı yollar ücretlidir. Rusocin, Stanisławie, Swarożyn, Pelplin, Kopytkowo, Warlubie, Nowe Marzy, Lisewo, Lubicz, Nowa Wieś, Konin, Września, Poznań, Nowy Tomyśl, Katowice, Myslowice, Jaworzno, Chrzánóv, Kreszowice, Kraków yolları ücretlidir. Bu yollar 29,90 PLN ile 87,80 PLN arası ücretlendirilmektedir.
 8. Sırbistan’daki otoban ücreti ise 3,5 € ile 35,50 € arasındadır. 
 9. Slovakya’da geçiş ücreti 10 günlük, 2 aylık ya da bir senelik olarak alınmaktadır. Sırası ile 10 €, 14 € ve 50 € şeklindedir. 
 10. Slovenya’da, binek araçlar ve motosikletler ücret ödemek zorundadır. 7 günlük, 1 aylık ya da bir senelik olarak alınmaktadır. Sırası ile 15 €, 30 € ve 110 € ödenir. 
 11. Yunanistan’da otoban ücretleri oldukça farklıdır. Her şehir arası farklı bir ücret ödenmektedir. Bunun için Yunanistan Karayollarından bilgi alınarak yola güncel listeyle çıkılmasında fayda vardır. 

Bunları da beğenebilirsiniz