Yolculuk Rehberi

Covid-19 Pandemisi Döneminde Yolda Olmak

Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını etkilerini halen gösteriyor. Asya’dan hızla yayılan bu salgın Avrupa ülkelerine ve Amerika’ya kadar yayılmış durumdadır.

İki haftaya kadar süren kuluçka süresiyle ve başlangıçta soğuk algınlığını andıran belirtileriyle çok sayıda insanı tehdit eden korona virüs için dünya sağlık örgütü salgın uyarısı yapmıştır.

Birçok ülke de sınırların kapatılmasından sokağa çıkma yasağına kadar önlemler almış durumdadır.
Yetkililer ihtiyaç olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini önermektedir. Özellikle orta yaş ve üzeri insanları tehdit eden bu hastalıktan korunmak için insan temasından olabildiğince uzak durulması tavsiye ediliyor. Uzaktan çalışma imkânı olan şirketler evden çalışma sistemine geçtiler.

Bu zorlu şartlarda çalışmaya devam eden birçok kahraman meslek grubu da var. Gıda, temizlik maddeleri ve sağlık ürünleri gibi önemli ihtiyaçları olması gereken yerlere kesintisiz ulaştıran sürücüler en yoğun hizmet veren meslek grupları arasında yer alıyorlar.

Bu durumda yola çıkmak zorunda olan kişiler ne yapmalı?

Uzmanlar korona virüsten korunmak için evde kalmamızı, insanlarla iletişime geçmeyi en aza indirmemizi tavsiye ediyor. Fakat işimiz gereği bu tavsiyelere uymak mümkün olmuyor maalesef. Yine de kendimize koruyabileceğimiz bazı yollar var. Hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak için bu önemlere büyük önem vermek gerekiyor.

Aracınızla yapacağınız yolculuklarda aslında en büyük tehlikeyi yine kalabalıkların arasına katılmanıza vesile olacak dinlenme noktaları oluşturuyor. Bu durumlarda neler yapmamız gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz.

Kalabalıklardan uzak durun

Korona virüs insandan insana, öksürme hapşırma gibi yollarla, damlacıklar içinde taşınabiliyor. Bu yüzden insanlarla iletişime geçerken mesafenizi korumak, temastan uzak durmak çok önemli. Virüs yüzeyler üzerinde de bir süre hayatta kalabiliyor. İnsanların sıkça dokunduğu noktalara, örneğin tuvalet ya da lokanta masası gibi yüzeylere fazla temas kurmamaya çalışmak, gerektiğinde de kendinizi dezenfekte etmek çok önemli.

Mesafenizi Koruyun

İnsanların birbirine virüs bulaştırmaması için eski alışkanlıklarımıza bir süre ara vermemiz gerekiyor. Sarılma, tokalaşma ya da öpüşme gibi yakın temaslardan uzak durulmalı. Özellikle soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranızda 3-4 adım mesafe bırakmalısınız.

Ellerinizi Yüzünüze Sürmeyin

Hastalığa yakalanmanız için virüsün sisteminize girmesi gerekir, bunu önlemek için ellerinizi yüzünüze, özellikle gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza götürmemelisiniz.

Temizlik Önemli

Sık sık ellerin yıkanması tavsiye ediliyor. Sabun kullanarak, en az yirmi saniye ovalayarak yapılmalı bu işlem. Aynı zamanda kolonya gibi alkol oranı yüksek dezenfektanlarla aracınızı güvenli hale getirebilirsiniz. Ayrıca her fırsatta aracın içini havalandırmanız ve dinlenme sürelerinizi arttırmanız salgına karşı önerilen tedbirlerden.

Bol bol Su için

Vücudunuzun dinç kalabilmesi ve bu salgına karşı savaşabilmesi için susuz kalmaması gerekir. Aracınızda muhakkak su bulundurmalı ve sık sık sıvı tüketmelisiniz.

Yeterli Uyku

Korona Virüsü bulaştığı kişilerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bu yüzden virüsten korunmak için en önemli etmen vücudunuzun düzenini korumak ve gücünü arttırmak, bunun için uyku düzeninizin tam ve yeterli olması çok önemli. Yolculuğunuzu düzenlerken yeterince ve sağlıklı uyku imkanınızın olduğuna emin olmalısınız.

Maske ve Eldiven Kullanın

Aracınızın dışına çıkmanız gerektiği durumlarda, örneğin benzin istasyonlarında ya da dinlenme tesislerinde kendinizi korumanızın temel yollarından biri de maske ve eldiven kullanmak. Bu şekilde virüsün soluduğunuz havadan bulaşmasına engel olma şansınız var. Kullandığınız maskeyi sık sık değiştirmeyi de unutmayın.

Araç İçinde Kişisel Bakım ve Temizlik

Yolculuk boyunca duraklamalar, ihtiyaç gidermeler elbette kaçınılmaz. Bu noktalarda Korona virüs vücudunuza girmemiş olsa da üstünüze yapışmış olabilir. Bu yüzden kişisel temizliğiniz ve araç içi hijyen büyük önem taşıyor. Bir şoförün ikinci evi sayılabilecek aracına iyi bakması, iç temizliğine önem vermesi zaten olağandır.

Araç Temizliği İçin Seçeceğiniz Malzemeler

Bugünlerde araç içi temizliğin kıymeti çok daha fazla. Bu iş için seçeceğiniz ürünlerin kıymeti de elbette artıyor. Aracınızı temizlemek için satın alacağınız malzemelerin güvenilirliği için sağlık bakanlığından onay almış, ruhsatlı ürünleri tercih etmek çok önemli, bu konuda kurumsalmış firmaların ürünlerini tercih ederek kendinizi güvenceye alabilirsiniz.

Temizlik Hizmeti Alacağınız Yerden Emin olun

Aracın içi istesek de istemesek de kirlenecektir. Koltuklar, taban ve kapı içleri zamanla kolayca kirlenebiliyor. Bu yüzden aracınızı temizlenmesi için vereceğiniz servis noktalarının bu işlemi nasıl yaptığını bilmenizde fayda var. Antibakteriyel temizlik malzemeleri kullanılarak, aracın tüm girdi çıktısının sabunla fırçalandığını bilmek korona virüsü ile savaşta içinizi rahatlatacaktır.

Klimaların temizliği Önemli

Araç klimaları kolayca rutubet ve nem tutabiliyor ve bu da havadaki virüsün yaşayabileceği bir ortam demek. Aynı zamanda klimaların üflediği hava dosdoğru üstümüze hatta yüzümüze geliyor. Bu yüzden klimanın temizliği çok önemli. Virüs bulaşmamış olsa bile klimanın aşırı kullanımı ile oluşabilecek solunum yolu enfeksiyonları ileride virüsün zayıflayan vücudunuzda daha kolay tutunmasına neden olabilir.

Yol Boyunca Araç Temizliği

Bu virüs salgını boyunca aracınızda sürekli bir dezenfektan bulundurabilirsiniz. Dışarıda ellerinizi yıkamanın yanında, direksiyonun başına her geçtiğinizde alkol bazlı bu temizlik malzemesi ile ellerinizi virüsten arındırabilirsiniz.
Kamyon ve tır şoförleri yolların müdavimleri olarak diğer şoförlere de örnek oluyor. Yaptığınız tüm bu doğru ve sorumlu hareketlerle toplum sağlığına katkı sağlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz