Yolculuk Rehberi

Dağlık Alanda Sürüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sürücünün araç sürerken bir tarzı olduğu gibi sürüş yaptığı yollarla ilgili de özel seçimleri olabilir. Dağlık araziler de bu özel tercihler arasında yer almaktadır. Ancak bu bölgeler heyecan verici ve macera dolu olmasının yanı sıra sürüş için tehlikeli de olabilmektedir. Dağlık arazide yola çıkmadan önce bazı hazırlıkları yaparak yaşanacak aksaklıkları minimuma indirebilirsiniz. Bu sayede hem can ve mal kayıplarının önüne geçebilirsiniz hem de macera dolu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dağlık Alanda Sürüş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Dağlık alanda sürüş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususları önceden öğrenip gerekli kontrol ve hazırlıkları yaptıktan sonra yolculuğa çıkabilirsiniz. Böylece sürüş yaparken karşılaşabileceğiniz kaza, acil durum, yolda kalma gibi olayların başınıza gelme olasılığını düşürebilirsiniz.

 • Sürüşten Önce Aracınızın Bakımını Yaptırın

Sürüşe başlamadan önce aracınızın bakımını yaptırmayı unutmayın. Ayrıca aracınızın bu etkinlik için uygun segmentte olması oldukça önemlidir.

 • Yedek Benzin Alın

Dağlık alana araçla tırmanış, normal yolda aracın tükettiğinden daha fazla benzin tüketilmesine yol açabilir. Bu yüzden yedek benzin alıp yolda kalma gibi sorunların önüne geçebilirsiniz.

 • Dağlık Alanda Sürüş Yapacağınızı Arkadaşınıza ya da Ailenize Haber Verin

Dağda karşılaşabileceğiniz acil durumlarda telefon çekmeme durumu yaşanabilmektedir. Bu yüzden arkadaşınıza ya da ailenize sürüşe çıkmadan önce haber verebilirsiniz. İstenmeyen bir durum yaşandığında yardımın hızlı ulaşabilmesi için bu durum önemlidir.

 • Motor Sıcaklığına Dikkat Edin

Dağa tırmanış yaparken aracınızın motoru daha fazla çalıştığı için motorunuzun sıcaklığı normalden daha fazla olabilir. Bu gibi durumlarda aracınızın klimasını kapatabilirsiniz veya aracınızı en yakın boş bir yere park edip motor sıcaklığının düşmesini bekleyebilirsiniz.

 • Aracınızın Farlarının Düzgün Çalıştığından Emin Olun

Tırmanış yaparken önünüzden giden veya arkanızdan gelen araçların sizi görmesinin en önemli yolu aracınızın far ve ışıkları olacaktır. Yola çıkmadan önce farlarınızı kontrol ederek olası kazaların önüne geçebilirsiniz.

 • Rotanızı Belirleyin

Sürüşe başlamadan önce rotanızı belirleyebilirsiniz. Gideceğiniz yolu, vereceğiniz mola yerlerini haritada belirleyerek kaybolma olasılığınızı düşürebilirsiniz.

 • Sürüş Bölgesi Hakkında Ayrıntılı Bilgi Edinin

Gideceğiniz bölge hakkında detaylı bilgi toplamalısınız. Bölgede karşılaşacağınız vahşi hayvanlar, toprak yapısı gibi doğal olumsuzluklar da tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple alan seçerken iyi bir araştırma yapılmasında fayda vardır.

 • Dağa Tırmanış Öncesinde Hava Durumunu Kontrol Edin

Tırmanacağınız bölgenin hava durumunu önceden kontrol ederek hazırlığınızı yapabilir ya da programınızı belirleyebilirsiniz.

 • Acil Yardım Kiti, Yemek ve İçecek Alın

Dağda mahsur kalmanız durumunda hayatta kalmak için en azından yanınızda 4-5 günlük yiyecek ve içecek getirebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir yaralanmaya karşı acil yardım kiti alıp ilk müdahaleyi kendiniz yapabilirsiniz.

 • Yanınızda Amatörlerin Kullandıkları Telsizlerden Alın

Telsizler ilkel çalışma prensibine sahiptir, bu sebeple yanınızda telsiz bulundurmak, telefonların çekmediği yerde bile size ulaşılmasını sağlayacaktır. Aracınızın üstüne anten yerleştirerek de herhangi bir mahsur kalma, yaralanma durumunda yetkililerle veya dağda sürüş yapan diğer kişilerle iletişime geçebilirsiniz.

 • Kar Zinciri Bulundurun

Kar zincirini özellikle kışın dağ sürüşü yaparken yanınıza almanız gerekse de çamura saplanma gibi beklenmedik hallerde de zincir ihtiyacınızı görebilir. Bu aktivite genellikle ekstrem bölgelerde yapıldığı için her türlü ihtimale karşı tedbirli olmakta fayda vardır.

Bunları da beğenebilirsiniz