Genel

Dünya Şoförler Günü Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Dünya Şoförler Günü; Canımızı emanet ettiğimiz, bizi sevdiklerimizi kavuşturan ve ticarette kilit taşı olan şoförlerin tüm bu emekleri için teşekkürlerimizi ilettiğimiz özel bir gündür. Bu özel günde yaptıkları işin zorluğuna, yüzlerce hayatın şoförlere emanet edilmesinin getirdiği sorumluluğa ve tüm bunları yaparken şoförlük mesleğinin aslında ne kadar hayati bir önem taşındığına değinilmektedir. Türkiye’de Dünya Şoförler Günü 30 Kasım’da kutlanmaktadır. Bu yıl Dünya Şoförler Günü 30 Kasım 2022 Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Dünya Şoförler Günü Ne Zaman Kutlanır?

Hayatımızı kolaylaştırmak için mesleklerini icra eden şoförlerin Dünya Şoförler Günü, Türkiye’de 30 Kasım’da kutlanmaktadır. Ancak diğer bazı ülkelerde bu özel günün tarihi değişiklik gösterebilmektedir. Hindistan’da lojistik sektörünün büyümesine ve ülkedeki rollerine yönelik sıkı çalışmalarını ve katkılarını takdir etmek adına Şoförler Günü 17 Eylül’de kutlanıyor. Hırvatistan’da ise Şoförler Günü, 24 Eylül’de kutlanmaktadır.

Şoförlerin Hayatımızdaki Yeri

Genel bir tanım yapılması gerekir ise uzun veya kısa mesafeleri, kendi başlarına ya da belirli sayıda yolcu ile trafik kurallarına uyarak kateden sürücülerdir. Yolcuların gidecekleri yere en sağlıklı şekilde ulaştıran, yeterli bilgi ve donanıma sahip olan kişilerdir. Günlük hayatta sıkça kullandığımız metrobüs, minibüs, otobüs ve benzeri araçları süren, hizmet sektöründe önemli bir paya sahip olan şoförlerin görevleri sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Ticari dünyada da büyük bir öneme sahip olan kamyon ve tır şoförlerini unutmamız gerekir. Tarlalardan toplanan ürünlerin sofralarımıza gelmesinde büyük bir katkıları vardır. 

Şoför, kullandığı aracın çalışma prensibine yetkin ve bunu en etkin şekilde kullanan kişidir. Bu süreç içerisinde çevre koşullarına, yolcuların ve kendisinin güvenliğine son derece dikkat eder. Bu sebeplerden ötürü mesleklerinin zorluklarını takdir etmek ve onları anmak için Dünya Şoförler Günü her yıl 30 Kasım günü kutlanmaktadır.

Sizde tanıdığınız şoförlerin Dünya Şoförler Günü’nü kutlayarak onları mutlu etmek ister misiniz? Sizler için hazırladığımız 30 Kasım Dünya Şoförler Günü mesajları:

  •       30 Kasım Dünya Şöforler Gününüzü kutlarım.
  •       Bugün 30 Kasım Dünya Şöforler Günü. Canımızı emanet ettiğimiz tüm şöforlerin bu özel gününü kutlarım.
  •       Direksiyon başında mesai harcayan tüm şoförlerin 30 Kasım Dünya Şoförler Günü kutlu olsun.
  •       Tır, otobüs, metrobüs, taksi ve daha birçok araç kullanan tüm meslektaşlarımın 30 Kasım Dünya Şoförler Günü’nü kutlarım.

Bunları da beğenebilirsiniz