Yolculuk Rehberi

Ehliyetin Kaybolması Durumunda Ne Yapılmalı?

Ehliyet, sürücülerin yola çıkmadan önce mutlaka yanlarında bulundurmaları gereken belgelerden biridir. Bu sebeple kaybolması ya da çalınması durumunda yenileme prosedürlerini bir an önce gerçekleştirmek önemlidir. Kontrol esnasında sürücü belgenizin yanınızda olmaması idari para cezası almanıza sebep olur. Bu cezalardan kaçınabilmek adına araç kullanırken şahsınıza ait sürücü belgesini mutlaka yanınızda taşımalısınız.

Ehliyet Yenileme Prosedürleri

Yeni ehliyet çıkarabilmek için ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak randevu almanız gerekir. Randevu almadan önce yapmanız gereken yeni ehliyet alabilmek için bir sağlık raporu almaktır. Nasıl ki ilk kez ehliyet başvurusu yaparken önce sağlık raporu almanız şartsa ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman da yeni ehliyete sahip olabilmek için bu belgeyi temin etmek zorundasınız. Dilediğiniz bir sağlık kuruluşundan bu belgeyi alabilirsiniz.

Raporu aldıktan sonra değerli kâğıt bedeli ve vakıf payı gibi belirli ücretler ödemeniz gerekir. Burada ödeyeceğiniz ücretin miktarını belirleyen şey ehliyetinizin tipidir. Eski tip ehliyetler için 13 TL tutarında değerli kâğıt bedeli, 2 TL tutarında vakıf payı bedeli ödemeniz gerekir. Yeni tip ehliyetler içinse değerli kâğıt bedeli 280 TL, vakıf payı 65 TL olarak ödenir. Bu ücretler 2022 yılı için geçerlidir, zaman içerisinde değişime uğrayabilir.

Ehliyeti Yenilemek için Gerekli Olan Belgeler

Sağlık raporunu aldıysanız ve gerekli ödemeleri yaptıysanız ilçe nüfus müdürlüklerine bu belgelerle beraber kalan diğer evrakları da teslim etmelisiniz. Yeni ehliyet alabilmeniz için gerekli olan belgeler şunlardır:

  • Nüfus Cüzdanı
  • Sağlık Raporu
  • Biyometrik Fotoğraf (1 adet)
  • Kan Grubu Kartı (Kan grubunuzu bilmemeniz halinde)
  • Değerli Kâğıt Bedeli ve Vakıf Payını Ödediğinize Dair Belge

Nüfus müdürlüklerinde yeni ehliyet alacağınıza dair bir dilekçe yazmanız ve parmak izinizin alınması gerekiyor. Bu adımlardan sonra ehliyetinizin adresinize teslim edilmesini bekleyebilirsiniz.

Ehliyetimi Kaybettiğim için Ceza Öder miyim?

Ehliyeti kaybetme veya çaldırmanın herhangi bir cezası bulunmamaktadır. Başvuru için gereken belgeleri eksiksiz tamamlamanız ve yeni teslim alacağınız ehliyet için gereken ücretleri ödemeniz, ehliyetinizi yenilemek için yeterlidir.

Ehliyetimi Kaybettiğim için İlan Vermeme Gerek Var mı?

Ehliyetinizi kaybettiğiniz takdirde herhangi bir yere ilan vermek zorunda değilsiniz. Yalnızca nüfus müdürlüklerine başvurmanız ve sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmeniz gerekiyor. Nüfus müdürlükleri sizden ehliyetiniz için herhangi bir ilan vermenizi talep etmiyor fakat dilerseniz istediğiniz platformlarda ehliyetiniz için kayıp ilanı verebilirsiniz. Bu süreçte ehliyetinizin sizden habersiz kullanılabileceği ihtimali için endişelenmenize gerek yok. Nüfus müdürlüklerine ehliyet yenilemek için başvurduğunuzda sistemde gerekli bilgiler yer alacaktır.

Yeni Ehliyet Kaç Günde Teslim Edilir?

Yeni ehliyet başvurusu yaptığınız durumda iki haftalık geçici bir ehliyet belgesi verilir. E-devlet sisteminden ‘Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama’ kısmından geçici ehliyetinizi temin edebilirsiniz. Bu belge ehliyetiniz gelene kadar onun yerine geçecektir. Yeni ehliyetiniz ise yaklaşık bir hafta ya da on gün içerisinde adresinize teslim edilecektir.

Bunları da beğenebilirsiniz