Yolculuk Rehberi

Gece Yolculuğu için Kamyon ve Tır Sürücülerine 10 Tavsiye

Gece yolculukları, özellikle kamyon ve tır sürücülerinin taşıdıkları yüklerle daha dikkatli davranmalarını gerektirebilmektedir. Yola çıkarken ve sürüş esnasında güvenle gidebilmek için uygulanacak birkaç püf noktası işleri biraz daha kolaylaştırabilir.

Araç kullanırken gereken dikkat, gündüz ne kadar büyük bir öneme sahipse gece de oldukça mühimdir. Üstelik görüş alanının daralmasından dolayı gece yolculuklarında çok daha dikkatli davranmak gerekebiliyor. Trafikte, özel araç sürücülerinden belki de daha fazla seyir halinde kalan kamyon ve tır şoförlerinin bu noktada dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Gece yolculuğu yapacak olan kamyon ve tır şoförleri için birer tavsiye ve uyarı niteliğinde önemli bazı hususlara değinecek olursak;

  • Aynalarınızı Kontrol Edin

Aynalar sürekli kontrol etmek zorunda olduğumuz bir yol kontrol aracı ve gece yolculuklarında bunu daha dikkatli yapmak oldukça önemli. Gece yolculuğuna başlamadan önce sürekli göz teması kuracağınız aynaların açısını kontrol etmeli ve eğer kirli ise aynaları temizlemelisiniz. Yolculuk esnasında ya da başlamadan önce aracınız destekliyorsa, dikiz aynasının hemen altındaki düğmeyi kendinize doğru çekerek arkadan gelen ışıkların gözünüzü kamaştırmasını engelleyebilirsiniz.

  • Far Ayarlarınızı Yapın

Farları yolu net görecek şekilde ayarlamanız oldukça önemlidir. Yanlış açıyla ayarlanan farlar yolu net görememenize neden olabilir. 

  • Gece Sürüş Gözlüğü Kullanın

Gece sürüş gözlükleri gece yolculukları için özel olarak üretilen gözlüklerdir. Karşıdan gelmekte olan araba farlarının gözünüze yansımasına engel olur.

  • Gideceğiniz Rotayı Önceden Belirleyin

Gece zor bir yola girmek yerine, önceden belirlediğiniz ve sürmesi kolay yolları seçin. Örneğin, iki şeritli yollar genellikle çok az ışıklandırmanın ve az sayıda yol işaretinin bulunduğu uzak bölgelerdedir. Rotanızı belirlerken bu noktaları göz önünde bulundurmakta fayda var.

  • Navigasyon Kullanın

Görüş mesafesi konusunda kısıtlanmanız, gideceğiniz rotada bazı dönüşleri kaçırmanız gibi olumsuzluklara yol açabilir. Gece yolculuğunda sizi yönlendiren ve nerede olmanız gerektiği konusunda uyaran bir navigasyon olursa dönüşleri kaçırma olasılığınız düşecektir.

  • Gösterge Panel Parlaklığını Düşürün

Gece yolculuğunda çok yoğun ışıklarla karşı karşıya kalmanızın yanında gösterge paneli ışığının da varlığı gözlerinizin çabuk yorulmasına neden olabilir. Aracınızın içindeki ışıklar da en az dışarıdaki ışıklar kadar sürüş kalitenizi etkiler. Mümkünse gösterge panelinin parlaklığını azaltmaya çalışın. Eğer böyle bir aracınız yoksa telefon gibi ekstra ışık yayan cihazları kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

  • Takip Mesafesini Uzun Tutun

Gece araç kullanırken, refleksleriniz kısa takip mesafelerinde anında tepki vermekte yeterli olmayabilir. Daha güvenli bir yolculuk ve tehlikeli durumlardan kaçınmak için görüş açınızı geniş tutun ve kendinizi öndeki araçtan uzak tutun.

  •  Hızınıza Dikkat Edin

Hız sınırlamalarına uygun seyirde yolculuk yapmak her zaman uyulması gereken bir kuraldır. Gece yapılan araba yolculuklarında kaza riski gündüz yapılan yolculuklara göre daha yüksektir. Bunun nedeni, yoğun ışık yansımasının bizi yorarak yola odaklanmamızı engellemesidir. Hız yaparken dikkat seviyemiz bir süre yüksek olsa bile bir süre sonrasında dikkat dağınıklığı yaşanabilir. Bu durumda aracın hakimiyetini sağlamak zor olacaktır.

  • Yalnız Araba Kullanmayın

Dikkatinizi ve odağınızı korumak için yanınızda mutlaka birini bulundurun. Sizin göremediğinizi gören, duyamadığınızı duyan biri gece yolculuğu sırasında daha az yorulmanızı sağlar.

  • Sık Sık Mola Verin

Manzaranın tadını çıkarmak için gün içinde zaman zaman yavaş seyahat ederiz. Aynı şey gece geç saatlerde yapılan seyahatler için söylenemez çünkü bir an önce eve ya da gideceğimiz yere varmak isteriz. Yolculuğu daha güvenli hale getirmek için ara ara mola verilmelidir. Her mola verdiğinizde, yorgunluğunuzun azaldığını hissedeceksiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz