Yolculuk Rehberi

GPS ve A-GPS Nedir?

Günümüzde akıllı telefonların en sık kullanılan ve en avantajlı özelliklerinden biri de küresel konumlandırma sistemi yani GPS teknolojisidir. Başında çok farklı amaçlarla üretilmiş bir hizmet olsa da günümüzde herkes için fayda sağlayan bir teknoloji haline gelmiştir. Sağladığı avantajlar ve ücretsiz bir hizmet olması sebebiyle sıklıkla kullanılmaktadır. A-GPS ise GPS’in çok daha detaylandırılmış hizmet sunan halidir. Özellikle detaylı değerlendirme arayan kullanıcılar için kusursuz bir hizmet sunmayı amaçlayan bu sistem, GPS sisteminin çok yaygınlaşması ve herkesin hayatına girmesinden sonra ortaya çıkmıştır.

GPS Nedir, Ne İşe Yarar?

GPS’nin açılımı Küresel Konumlandırma Sistemi’dir. Günümüzde milyonlarca insan tarafından kullanılan bu sistem ABD Donanması tarafından geliştirilmiştir. Daha açıklayıcı tanımıyla GPS bir radyo ve navigasyon sistemidir ve ilk etapta savaşlarda bir adım önde olabilmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Sistemin işleyişinde yörüngedeki 4 uydudan elde edilen bilgiler kullanılır. Elde edilen bilgilerden uyduların uzaklıkları hesaplanır ve konum bilgisi 3 bölgeli bir hale getirilir. Bu şekilde sağlıklı konum bilgileri sağlanmasına olanak tanır. Sistemin çalışmasını hava koşullarındaki ani değişimler ya da konum engelleri etkilemez. Herkesin ücretsiz kullanımına açık olan bu sistem, savaş baz alınarak üretilmiş olsa da günümüzde akıllı telefonlarda bile bulunan ve çok yaygın hale gelmiş bir hizmettir. GPS sisteminin sağladığı bazı avantajlar şunlardır:

  • GPS sisteminin en önemli özelliklerinden biri kullanıcıların konum bilgilerine istedikleri zaman ulaşabilmeleridir. Bulundukları yer ve zaman fark etmeksizin bu bilgilere ulaşımın bu denli kolay hale gelmesi, bu sistemin yaygınlaşmasındaki en önemli etkendir.
  • Özellikle şirketler ya da markalar gibi büyük çapta iş yapan kuruluşlar, saha çalışanlarının ve bu sahadaki araçların yönlendirilmesi ve sorunsuz bir iş organizasyonu için bu sistemi tercih etmektedir.
  • Yine büyük çaplı iş yapan kuruluşlar için GPS kullanmak, mesai dışında araç kullanımı takip etmek ve yakıt masraflarını kontrol edebilmek için avantajlıdır. 

A-GPS Nedir, Ne İşe Yarar?

A-GPS, yardımlı GPS olarak da tanımlanmaktadır. GPS kullanımında ortaya çıkabilecek hataları sıfıra indirmek amacıyla tasarlanmıştır. GPS’den en önemli farkı, GPS için toplanılan verilerin özel uydular aracılığıyla sağlanması A-GPS’nin ise bu verileri hem telefonlarda bulunan GPS çipi hem de kablosuz sağlayıcılar tarafından toplamasıdır. Bu farklı veri toplama biçimi konumların daha net bir şekilde belirlenmesini sağlar. A-GPS mobil cihazlarda daha sıklıkla tercih edilmektedir. Daha hızlı ve daha doğru hizmet sunar. A-GPS’in bazı avantajları şunlardır:

  • A-GPS yalnızca uydu verilerine takılı kalmadığı için daha hızlı bir hizmet sunar.
  • Acil müdahale gerektiren durumlarda, 112 gibi numaralara ulaşılması ve konumun daha doğru bulunmasına yardımcı olur. Bu nedenle acil müdahalelerin hızı da artmaktadır.

Aralarındaki Farklar Nelerdir?

GPS ve A-GPS sistemleri temelde aynı amaçlara hizmet verseler de bazı özellikleri açısından birbirinden ayrılır. Bu iki hizmetin bazı temel farkları şunlardır:

  • GPS konum bilgileri için uyduları kullanırken A-GPS hem uydu hem de sunuculardan destek almaktadır.
  • A-GPS genellikle akıllı telefonlarda kullanılırken, GPS farklı bağımsız cihazlarda bulunabilir. Uçak ya da gemilerde daha çok GPS tercih edilmektedir.
  • A-GPS, GPS’nin geliştirilmiş bir versiyonu gibi düşünülebilir, daha güvenli konum bilgisi sağlar.
  • A-GPS, konum belirlemede daha hızlı bir hizmet sağlamaktadır.
  • Tüm bunlar göz önüne alındığında A-GPS, GPS’ye göre daha maksimuma yakın bir performans sağlamaktadır.

Bunları da beğenebilirsiniz