Yolculuk Rehberi

Hava Durumu Takibi için Mobil Uygulamalar

Teknoloji, her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmak üzere geliştiriliyor ve bu doğrultuda uygulamaların sayısı da artıyor. Hava durumu uygulamaları sayesinde o güne dair saatlik değişimleri, 7 ve 15 gün arasındaki hava sıcaklıklarını görebilmek mümkün oluyor. Ayrıca o günkü UV endeksini, gün doğumunun ve batışının saat kaçta olacağını, rüzgârın hızını, havadaki nem oranlarını da görüntüleyebilirsiniz. Bu veriler sayesinde gününüzü veya haftanızı planlamanız kolaylaşacaktır. Bu uygulamalarla; 

 • Hava durumunu takip ederek tedbirlerinizi artırmanız olası kazaları engelleyebilir.
 • Şirketler seferleri, hava durumu uygulamalarını kullanarak düzenleyebilir.
 • Seyahat planlamaları ya da iş gezileri hava durumuna bakılarak organize edilebilir.

Yola Çıkmadan Önce Hava Durumuna Bakmanın Önemi

Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerin ve yol boyunca geçeceğiniz konumların hava durumunu öğrenerek olası birçok gecikme ve kazanın önüne geçebilirsiniz:

 • Tüm sürücülerin yolda karşılaşabilecekleri olumsuz hava koşullarının sebep olabileceği durumlar için önlem alması gerekir.
 • Karlı, yağışlı ve soğuk havalarda araç sürüş biçiminden tekerleklerin durumuna kadar kar zincirinden aracın sıvıları da dahil bütün parametreler önem kazanmaktadır.
 • Kamyon ve tır sürücülerinin araçlarını hava durumuna karşı hazır hale getirmesinin yanı sıra mahsur kalınması halinde yardım gelene kadar tedbirli olmak için yanlarına yiyecek ve sıvı takviyesi almaları da hava durumunun kontrol edilmesiyle öngörülebilir..

Hava Durumu Takibi için Mobil Uygulama Önerileri Nelerdir?

Dijitalleşme ile beraber bilgisayar, mobil cihazlar ve akıllı saatler aracılığıyla da hava durumu kolaylıkla takip edilebilir. Böylece daha işlevsel, daha detaylı ve daha doğru veriler alıp planlarınızı oluşturmanız mümkün olur. Hava durumu için mobil uygulama önerileri verecek olursak:

AccuWeather

Birçok akıllı telefon üreticisi, telefonlar için hava durumu uygulaması olarak AccuWeather’ı kullanmakta. Kullanması kolay ve arayüzü gayet anlaşılır olan bu uygulamayı Android ve iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz.

Windy.com

Windy.com sadece sıcaklık derecelerini göstermekle kalmayıp uydular ve radarlar tarafından gönderilen hava durumuna dair tüm verileri de görebilmenizi sağlıyor.

The Weather Channel

The Weather Channel 15 güne kadar yüksek doğruluk oranları ile hava durumunun takip edilebilmesini sağlıyor. IOS işletim sistemi olan telefonlara sahip tüm kişiler The Weather Channel’ın sunduğu veriler sayesinde bilgi alıyorlar.

Hava Durumuna Göre Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Hava durumu uygulamaları sayesinde alabileceğimiz tedbirleri günlük, aylık ve yıllık olarak planlamamız mümkün. Bu tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hava durumunda dolu gösterdiği zaman veya dolu uyarısı yapıldığı zaman arabanızı zarar görmemesi için uygun bir materyalle örtebilirsiniz ya da kapalı bir alana bırakabilirsiniz. 
 • Kar yağan bir yere gideceksiniz kış lastiği kullanmalısınız ve mutlaka zincir bulundurmalısınız.
 • Çok sıcak havalarda 10.00 – 16.00 arasında yolda olacaksanız klimanızın durumunu kontrol edebilirsiniz ve bakımlarını yaptırabilirsiniz.
 • Sisli havalarda ya da yoğun yağışlarda görüş mesafesi kısalacağı için bu gibi durumlarda arabanızı yavaş sürebilir, sollama yapmaktan kaçınarak güvenli bir yolculuk yapabilirsiniz. Ayrıca yola çıkmadan sis farlarının çalışır durumda olup olmadığına da bakmalısınız.
 • Yağmurlu ve yoğun kar yağışlı havalarda araç kullanırken kısa farları ve silecekleri kullanmanız gerekecektir. Silecek suyunu, silecekleri ve farlarınızı kontrol etmeniz gerekebilir.

Bunları da beğenebilirsiniz