Yolculuk Rehberi

İlk Kez Uzun Yola Çıkacak Sürücülere Tavsiyeler

  1. Plan Yapın

Yolculuğunuzun keyifli rahat olması için yola çıkmadan önce plan yapmak tavsiyelerin ilk sırasında yer alıyor. Plan yapabilmek için haritaları kullanarak gideceğiniz rotayı ve yolları belirlemelisiniz. Ayrıca yolculuk boyunca yakıt, yiyecek ve dinlemek için nerelerde mola verebileceğimizin öğrenmelisiniz. Hava durumu tahminlerine bakarak yolculuk koşullarınızı hakkında bilgi edinmeyi unutmamalısınız.

  1. Uykunuzu İhmal Etmeyin

Yolculuğa yorgun bir şekilde çıkmak tehlikelidir, bu yüzden yola çıkmadan bir gece önce uykunuzu ihmal etmemelisiniz.

  1. Sürüşü Paylaşın

Sürüşü başka biriyle paylaşabiliyorsanız, direksiyon başında daha az yorulacaksınız. Eğer mümkünse uzun bir mesafe yolcuklarını deneyimli ve güvenilir başka bir sürücüyle beraber yapmalısınız.

  1. Seyahat Süresini Planlayın

Yolculuğunuzdan molalara yeterince zaman ayırmalısınız. Böylece rahat ve telaşsız bir sürüş  deneyimi yaşayabilirsiniz.

  1. Arabada Rahat Giysiler Tercih Edin

Rahat kıyafetler ve ayakkabı tercih etmek sürüş boyunca rahat olmanızı sağlayacaktır.

  1. Yalnızca Hız Sabitleyiciye Güvenmeyin

Hız sabitleyici, uzun bir yolculuğu çok daha katlanılabilir hale getirebilir ancak  direksiyon başında konsantrasyon kaybına neden olabilir. Bu nedenle hız sabitleyiciniz varsa, onu yalnızca kısa süreler için kullanmalısınız.

  1. Hafif Yiyin ve Susuz kalmayın

Ağır yemekler veya fast food, yolculuk öncesi iyi bir fikir değildir. Ayrıca yolculuk boyunca susuz kalmamaya özen göstermelisiniz.

  1. Temiz Hava Şart

Aracınızda klima olsa bile, sizi uyanık tutmak için temiz hava şarttır. Aracınıza temiz hava girmesi için camları bazen açmalısınız.

  1. Kurallara Uyun

Özellikle uzun mesafe sürüşlerinde dikkat çok önemlidir. Belirtilen hız sınırlarına uymalı ve hem kendinizi hem diğer sürücüleri riske atmamalısınız.

Bunları da beğenebilirsiniz