Yolculuk Rehberi

Kamyon ve Tırlar için Hız Limitleri Nelerdir?

Karayollarında trafik hız limitleri, araç cinsleri ve yol durumuna göre farklılık göstermektedir. Trafik hız limitlerinin aşıldığı durumlarda ise cezai yaptırım bulunmaktadır. Sürüş esnasında hem cezai yaptırımla karşılaşmamak hem de hayatı tehlikelere yol açmamak için hız limitlerine bağlı kalınmalıdır. Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen kamyon ve tır azami hız limitlerini bu yazımızda derledik.

Azami Hız Nedir?

Azami hız kısaca kanunlar tarafından belirlenen, araçların yolda ulaşabileceği maksimum hız olarak ifade edilmektedir. Azami hız limitleri her ülkenin kendi kanunlarında belirtilmiştir ve farklılık göstermektedir.

Kamyon ve Tır Hız Sınırı

Kamyon ve tır hızları yolun yapısı, görüş alanı, yük ve hava durumu gibi faktörlere bağlı olarak ayarlanmalıdır. Şehir içi ve şehir dışı yollar uyulması gereken yasal hız sınırlarına aşağıdaki tablodan yer almaktadır.

Kamyonlar (N2-N3) için hız sınırı yerleşim yeri içinde 50, şehirler arası çift yönlü karayollarında 80, bölünmüş yollar 85 ve otoyollarda 90 km’dir.

2022 Hız Sınırı Aşımı Trafik Cezaları

Hız sınırı aşılması durumda uygulanan trafik cezaları kullanılan aracın sınıfına ve hız ihlali yapılan yolun türüne(şehir içi, şehir dışı, otoyol vb.) göre farklılık göstermektedir. Hız sınırının aşıldığı mobil radarlar, kameralar ve elektronik denetleme sistemleri tarafından tespit edilmektedir.

Belirlenen hız sınırının aşılması durumda verilen para cezaları ise:

  • Hız sınırının %30’u aşılması durumunda: 428 TL
  • Hız sınırının %30 ile %50 arasında aşılması durumunda: 888 TL
  • Hız sınırının %50’nün üzerinden aşılması durumunda: 1825 TL

Bunları da beğenebilirsiniz