Yolculuk Rehberi

Tırlar ve Kamyonlar için Yol Yasağı Saatleri

Tır ve kamyon gibi ağır vasıta araçların trafiği engellemeden yollarına devam edebilmesi için bazı düzenlemeler yapılmıştır. Hususi araçlardan çok daha büyük bir alan kaplayan ve daha yavaş olan ağır vasıta araçlar için yapılan yeni düzenlemeye göre bazı yol yasakları bulunmaktadır. Trafik sıkışıklığını önlemek adına 2010’da İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından yayınlanan uygulamaya göre tır ve kamyon gibi ağır tonajlı araçların sabah 06:00 ile 10:00 arası, akşamüstü ise 16:00 ile 22:00 saatleri arası trafiğe çıkışları yasaktır.

Söz konusu düzenleme ile kamyon ve tırların TEM otoyolu ve bu otoyollar bağlantısı bulunan yollara girişleri de aynı saat dilimleri içerisinde yasaklanmıştır. Böylelikle trafik sorununun tekrarlayan bir problem olmaktan çıkması amaçlanmış ve özellikle iş saatlerine denk gelen yasaklanmış sürelerde diğer vatandaşların daha hızlı biçimde varmak istedikleri yere gitmeleri hedeflenmektedir.

Tır ve kamyonların İstanbul’da Anadolu Yakasından Avrupa Yakasına ve Avrupa Yakasından Anadolu Yakasına geçişlerinde sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmalarına izin verilmektedir. Fatih Sultan Mehmet ve 15 Temmuz Şehitler Köprülerinin ise kullanımı yasaktır.

Tehlikeli madde taşıyan tır ve kamyonların gece 02:00 ile sabah 06:00 arasında yolculuk yapmaları gerekmektedir. Diğer saat dilimlerinde yola çıkmaları yasaktır ve sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmalarına izin verilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kamyon ve tırların yol yasağı saatlerine uyması büyük bir önem arz etmektedir. Aksi taktirde Karayolları Trafik Kanunu’nun 49/3 maddesine göre “Taşıt kullanma süreleri dışında araç kullanmak ve kullandırmak” ihlalinden dolayı cezai işlem uygulanmaktadır. Eğer tır ve kamyon sürücüleri aynı yıl içerisinde 100 ceza puanı sınırını aşarlarsa ehliyetlerine 2 ay süreyle el koyulmaktadır. 2 aylık cezanın ardından ise sürücüler ehliyetlerini alabilmek için bir kursa kaydolmak ve Trafik ve Çevre Bilgisi eğitimi alarak eğitim sonrasında buna dair belge ile ehliyetini almak durumunda kalıyor.

Yasaklı saatlerde trafikte bulunan sürücülere para cezası da uygulanmaktadır. 2019 yılında ceza sürücüye 108 TL olarak belirlenmiş, araç sahibi aracı kullanan kişi değilse araç sahibine 235 TL’lik, aracı işleten kişilere ise 488 TL’lik ceza kesilmektedir.

Bunları da beğenebilirsiniz