Yolculuk Rehberi

Türkiye’nin En Güzel Sürüş Rotaları

Dört mevsim yeşil Türkiye’nin, her köşesi büyüleyici şehirlerinden geçerken manzaranın tadını çıkarabilmek için rotanızı önceden ayarlayarak bu güzergahlara doğru yönelebilirsiniz. 

Türkiye’nin En Güzel 7 Sürüş Rotası

Çanakkale – Karaburun

Yaklaşık 500 kilometrelik bir yolculuk sunan deniz ve doğa manzarasının en güzel şekilde görüldüğü bu rota Truva’dan başlayıp Karaburun’a kadar devam ediyor. Yaklaşık 3 gün boyunca seyahat edebileceğiniz bu rotada Kuzey Ege kıyılarında konaklayabilir, Kaz Dağları’nın tadını çıkarabilir ve Altınoluk, Cunda, Akçay ve Ören’i ziyaret edebilirsiniz. Bu sırada Ege yemeklerini denemeyi de ihmal etmeyin. 

Finike – Kaş

Antalya’nın en çok tercih edilen iki farklı yerine giden bu sürüş rotası biraz virajlı olsa da unutulmaz manzaralarıyla size farklı bir sürüş deneyimi sunuyor. Bunun yanı sıra sürüş sırasında nadide koylar keşfedip size eşlik eden arkadaşlarınızla kamp yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz özel yerler bulma fırsatını da elde edeceksiniz. Kaş’a gittiğinizde yanınızda pasaportunuz varsa Meis Adası’na günübirlik seyahat edebilir ya da Kaş’ın diğer bir sembolü olan Kaputaş Plajı’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Marmaris – Datça – Bodrum

Doğa ve denizin size eşlik edeceği 100 kilometrelik bir sürüş rotasından oluşan bu yol, virajları geçtikten sonra eşsiz manzarasıyla karşımıza çıkıyor. Sakar Geçidi, Gökova Körfezi ve Bodrum’u gözler önüne seren harika bir atmosfer sizi bekliyor. 2 gün konaklayarak seyahat edebileceğiniz bu rotaya arkadaşlarınızla birlikte çıkmak ayrıca keyifli olacaktır. 

Eskişehir – Han

Eskişehir ve Eskişehir’in Han ilçesine giden bu yol diğer yolların aksine dümdüz bir şekilde sizi karşılıyor. İtalya’daki Toskana bölgesine benzeyen manzarasıyla sizi bambaşka bir yere götüren bu 1 saatlik yolculuk sırasında Frig, Roma ve Bizans döneminden kalma eserlerle karşılaşabilir ve yönünüzü Eskişehir’in önemli sembollerinden biri olan Yazılıkaya’ya çevirebilirsiniz.

Bartın – Kastamonu – Sinop

Karadeniz’in batısında yer alan 400 kilometrelik bir sürüş rotasına sahip olan bu yol belki de daha önce görmediğiniz manzaralarla size eşlik edecek. Her yerde resimlerini gördüğümüz Karadeniz’in güzelliğine kendi gözlerinizle şahit olmak istemez misiniz? Bartın’dan başlayan yolculuğunuza Amasra, Kastamonu ve Cide yolu üzerinden devam edebilir ve bu yol üzerinde Küre Dağlarına, Erfelek Şelalesi’ne ve Hamsilos Koyu’na denk gelebilirsiniz. Tercihinize göre bir veya iki gün konaklayarak ilerleyebileceğiniz bu yolculuk aklınızdan çıkmayacak bir anı olarak kalacak. 

Bitlis – Van

Van Gölü’nü hepimiz duymuşuzdur, bu sürüş rotası Van Gölü çevresini kapsıyor. Bir yanı Bitlis bir yanı Van’da kalan bu gölün çevresinde antik çağlardan kalmış olan türbeleri, farklı koyları ve dağları gezebilirsiniz. Ayrıca bu rota üzerinde Muradiye Şelalesi’ni, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan’ı da ziyaret edebilirsiniz. 400 kilometrelik bir yola sahip olan bu sürüş rotasını iki veya üç gün konaklayarak keyifli bir tatile çevirebilirsiniz. 

Trabzon – Artvin

300 kilometreden oluşan bu yol üzerinde yaylalara uğramak isterseniz konaklama süreciniz artacaktır fakat seyahat süreciniz daha da keyifli bir hal alacaktır. Kaçkar Dağları’nın size eşlik ettiği yol boyunca Karadeniz’in eşsiz güzellikteki sahillerinden ve yaylalarından gözlerinizi alamayacaksınız. Doğu Karadeniz sahillerini ve yağmur ormanlarını gezerken Rize Ardeşen’den Fırtına Vadisine, Sümela Manastırı’ndan Şavşat’a kadar birbirinden farklı doğal güzellikle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Konaklamalı bir şekilde yaklaşık 3 gün sürecek bu yolculuğu küçük bir geziye çevirebilirsiniz. 

Bunları da beğenebilirsiniz