Yolculuk Rehberi

Uzun Yol Şoförünün Çantasında Olması Gerekenler

Uzun yol şoförü olarak yolda yaşam zor olabilir. Yolculuğu mümkün olduğunca konforlu hale getirmek ve işinizin doğru yapıldığından emin olmak istiyorsunuz. Bunun için uzun yola çıkmadan önce, çantanızda olması gerekenleri hazır bulundurmak iyi bir fikirdir, böylece yol boyunca ihtiyacınız olan her şeye sahip olabilirsiniz.

Olmazsa Olmazlar

Her uzun yol şoförünün yanında bulundurması gerekenler şu şekildedir:

Ruhsat

Araç ruhsatı her zaman çantanızda yer almalıdır. Eğer mümkünse her durumda ruhsatın araçta olması daha doğrudur.

Ehliyet

Ehliyet dünyadaki hemen hemen her yerde yasalarca gerekli görülmektedir. Bu nedenle ehliyetinizi unutmamalı, her zaman yanınızda bulundurmalısınız. Özellikle uluslararası taşımacılıkta bu çok önemlidir.

Egzoz pulu

Çevreye verilen zararın önüne geçmek için uygulanan egzoz emisyonu ile araçlar muayeneden geçerek, değerler sınırlar içerisinde olduğunda egzoz pulu alıyor. Egzoz pulu da uzun yola çıkmadan önce mutlaka çantanızda olmalı.

Zorunluk trafik sigortası poliçesi

Dünyanın birçok yerinde ihtiyaç duyulan zorunlu trafik sigortası poliçesi mutlaka çantanızda yer almalıdır. Böylelikle herhangi bir durumda sigorta poliçenizden yararlanabilirsiniz.

Kasko belgeleri

Aracın kasko belgelerinin bir kopyasının uzun yola çıkmadan önce çantanızda olduğundan emin olun.

İlk yardım çantası

Olası bir kaza durumunda ihtiyacınız olan tüm tıbbi gereçlerin bulunduğu bir ilk yardım çantası ile sağlık ekipleri gelene kadar gerekli müdahaleleri yapabileceğiniz gibi, yolculuk sırasında kaza kaynaklı olmayan durumlar için de kullanabilirsiniz.

Olsa Daha İyi Olacak Olanlar

Uzun yol şoförleri yanına alırsa daha konforlu hissedecekleri ürünler ise şu şekildedir:

Atıştırmalıklar

Uzun yol sırasında her mola yerinde durmayı engellemek için gerekli olan atıştırmalıkları çantanızda bulundurabilirsiniz. Paketli ürünlerin yanı sıra su ve meyve suyu gibi sıvı ihtiyacınızı karşılayabilecek ürünleri de yanınıza almayı unutmamalısınız.

Ayaklar şişmesin diye terlik

Uzun yolculuklarda sürekli direksiyon başında olan sürücüler için ayak şişmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu nedenle mola verdiğiniz zaman ayaklarınızın rahatlamasına izin vermek için rahat bir terlik almanız önemlidir. Böylece yolculuğunuzu daha konforlu hale getirebilirsiniz.

Hava değişimleri için hırka ve türevleri

Uzun yolculuklarda farklı hava koşullarıyla karşılaşmak mümkündür. Yola çıktığınız bölgede hava sıcak olabilir, ancak gideceğiniz diğer bölgelerde serin bir havanın hakim olabileceğini düşünerek yanınızda hırka gibi giyim eşyaları bulundurmalısınız.

Birkaç müzik listesi ya da sevilen albümler

Yolculuğun keyifli geçmesini sağlayacak müzik listeleri hazırlayarak ya da sevdiğiniz albümleri yanınıza alarak kendinizi mutlu edebilirsiniz. Bunun yanında mola verdiğinizde zaman geçirebilmeniz için yanınıza kitap ya da bilgisayar almanız da mümkündür.

Bunları da beğenebilirsiniz